Center za svetovanje, izobraževanje in mediacijo

Kaj je in kako poteka mediacija


Uvod

Mediacija je prostovoljen, zaupen in strukturiran postopek, v katerem mediator z usmerjanjem procesa in pogovora strankama v sporu pomaga pri oblikovanju sporazumne rešitve spora, ki za obe stranki predstavlja dolgoročno vzdržno in obojestransko ugodno rešitev.

Zainteresirani strani se lahko za reševanje spora z mediacijo odločita v primeru, ko gre za prvi poskus reševanja spora pred katerim koli pristojnim organom, pa tudi, ko je spor že v reševanju pred pristojnim sodiščem. V zadnjem primeru se lahko stranki kadar koli med trajanjem sojenja dogovorita za reševanje spora s pomočjo mediacije.

Predlog za začetek postopka mediacije je lahko podan tudi le enostransko, izvedba mediacijskega postopka pa je mogoča le, če se za postopek prostovoljno odločita obe strani, zato je pred začetkom mediacijskega postopka nujno treba zagotoviti soglasje obeh strank. Predlog za začetek mediacije lahko stranka poda s predložitvijo obrazca za začetek postopka mediacije. V primeru obojestranskega soglasja se začetek mediacije v nadaljevanju formalizira s podpisom sporazuma o mediaciji.

 

Kdaj je odločitev za začetek postopka mediacije smiselna?

Odločitev za začetek mediacije je smiselna, če je za stranko pomemben vsaj eden od navedenih razlogov:

  • učinkovit in hiter postopek oziroma rešitev (večina mediacij je zaključena v roku treh mesecev);
  • pomembno nižji stroški reševanja spora, ni sodnih taks;
  • vpliv na proces iskanja rešitve in oblikovanje končnega dogovora/rešitve;
  • ni sodnega procesa (odločitve sodišča so nepredvidljive, negotov izid postopka);
  • diskretnost in zaupnost postopka;
  • pomemben je dejanski problem, ne toliko pravna vprašanja;
  • pomemben je osebni ali poslovni odnos, ki bi ga bilo smiselno ohraniti;
  • pravna rešitev težave ne bi odpravila.

V primerih, ko odločitev za mediacijo ni prostovoljna ali pa gre za kazniva dejanja ali hujšo kršitev človekovih pravic, se mediacija ne more začeti. Zato lahko pri Centru za izobraževanje, svetovanje in mediacijo v prvem uvodnem svetovalnem pogovoru preverite, ali je mediacija pravi postopek za reševanje vašega spora[i].

Center za izobraževanje, svetovanje in mediacijo (v nadaljevanju CISM) je zainteresiranim strankam na voljo za:

  • informativno svetovanje o primernosti postopka za mediacijo za konkretni (delovnopravni) primer,
  • strokovno podporo pred začetkom uvedbe postopka,
  • pomoč pri pridobivanju soglasja nasprotne strani, kadar je predlog za začetek postopka podan enostransko,
  • iskanje usposobljenih mediatorjev z liste mediatorjev Svetovalnega središča/centra in
  • vodenje postopka mediacije.

Če želi stranka koristiti storitve Centra za ISM, opisane od 3. alineje, izpolni in centru predloži Enotni obrazec za začetek postopka mediacije, ki je objavljen na spletni strani Centra za ISM.

 

Kaj šteje za začetek mediacijskega postopka?

  • Način reševanja spora ni dogovorjen vnaprej

Če stranke niso sklenile pogodbe, v kateri bi določile, da bodo morebitne spore reševale v izbranem alternativnem postopku (mediacija, arbitraža …) in je med njimi prišlo do spora, morajo stranke najprej skleniti ustrezen sporazum o izbiri postopka, s katerim se dogovorijo, za reševanje spora z mediacijo. V tem primeru se postopek mediacije glede že nastalega spora začne z dnem, ko stranke sklenejo sporazum o mediaciji, ki sledi pridobitvi soglasja obeh strani za začetek postopka mediacije. Center za izobraževanje, svetovanje in mediacijo je prava izbira za podporo vodenju takega postopka.

  • Mediacija kot način reševanja spora je dogovorjen v pogodbenem razmerju

V praksi se vse pogosteje srečujemo s pojavnostjo, da pogodbene stranke mediacijo kot možen način za reševanje medsebojnih delovnopravnih sporov že pred začetkom sodelovanja pogodbeno dogovorijo. Če so se stranke vnaprej sporazumele, da bodo z mediacijo reševale medsebojne spore, ki utegnejo nastati iz določenega pravnega razmerja, ali če mediacijo za reševanje določene vrste sporov predpisuje zakon, se mediacija začne, ko stranka prejme predlog nasprotne stranke za začetek postopka mediacije. V tem primeru je Center za izobraževanje, svetovanje in mediacijo prava izbira.

 

Kaj lahko pričakujete po oddaji enotnega obrazca za začetek postopka mediacije?

Center za ISM po prejemu enotnega obrazca, ki vsebuje soglasje (vsaj) ene strani za alternativno reševanje spora s pomočjo mediacije ter osnovne podatke o predlagatelju, nasprotni stranki (ali več strankah) ter kratek opis spora, k mediaciji povabi drugo stranko. Po podanem soglasju vseh strani se natančneje dogovori začetek mediacijskega postopka, na katerem se sklene tudi sporazum o mediaciji med strankami v mediacijskem postopku in mediatorjem. Če ena stran drugi predlaga postopek mediacije, vendar v 30 dneh od dne, ko ji je predložila predlog, ne prejme soglasja, se šteje, da je predlog za postopek mediacije zavrnjen. Celotni postopek pričetka mediacijskega postopka je natančneje opredeljen v Pravilniku o mediacijskem postopku Centra za ISM.

 

Umik soglasja

Če v obdobju pridobivanja soglasja nasprotne strani nastopijo nove okoliščine, zaradi katerih pri stranki vlagateljici enotnega obrazca za začetek postopka soglasja za uvedbo postopka mediacije ni več, lahko vlagateljica še pred potekom 30 dni, kolikor je veljavna vloga za začetek mediacijskega postopka, Centru za ISM predloži obrazec za umik predhodno podanega soglasja. Z istim obrazcem lahko stranka tudi odstopi od sklenjenega Sporazuma o mediaciji in s tem prekine izvajanje mediacijskega postopka.

Oba vzorca najdete na spletni strani Centra za ISM in ju posredujete po elektronski pošti center.ism@gzs.si. Priporočamo, da se v takem primeru, če potrebujete še kakšne informacije, tudi telefonično obrnete na strokovne službe Centra ali Info točko GZS.

 

Vzorca za začetek mediacije in za prekinitev mediacijskega postopka

V nadaljevanju objavljamo primer vzorcev za začetek mediacije in za prekinitev mediacijskega postopka. Ker v času pisanja tega članka še ni znano dokončno ime centra/središča, je v članku uporabljena dikcija za oboje.

V nadaljevanju sta:

  • Enotni obrazec za začetek postopka mediacije pri Svetovalnem središču/centru
  • Obrazec za umik soglasja za začetek mediacijskega postopka ali za prekinitev mediacijskega postopka pri Svetovalnem središču/centru